Ane Cathrine Madsen, 1848

Name
Ane Cathrine /Madsen/
Given names
Ane Cathrine
Surname
Madsen
Nickname
Trine
Birth July 10, 1848 49 37
Birth of a sonAnton Martin Christian Madsen
June 30, 1878 (aged 29 years)
Marriage of a childAnton Martin Christian MadsenJensine Marie NielsenView this family
February 3, 1902 (aged 53 years)
Birth of a granddaughterAnna Nielsine Madsen
May 5, 1902 (aged 53 years)
Address: Montanavej 8
Christening of a granddaughterAnna Nielsine Madsen
July 6, 1902 (aged 53 years)
Birth of a granddaughterAgnes Kirstine Madsen
October 14, 1903 (aged 55 years)
Address: Montanavej 8
Christening of a granddaughterAgnes Kirstine Madsen
December 27, 1903 (aged 55 years)
Death of a granddaughterAnna Nielsine Madsen
October 2, 1914 (aged 66 years)
Address: Amtssygehuset
Cause: Tuberkulose
Marriage of a grandsonChristian Morten Johannes ZierauAgnes Kirstine MadsenView this family
January 30, 1942 (aged 93 years)
Death

Family with parents
father
mother
elder sister
7 years
elder sister
1846
Birth: January 11, 1846 47 35Odder Mark, Odder, Danmark
3 years
herself
Family with Christian Mikkelsen
partner
herself
son
Anton Martin Kristian Madsen
18781954
Birth: June 30, 1878 32 29Dejret, Mols, Danmark
Death: September 28, 1954Viby, Århus, Danmark
Note

Født Madsdatter ifølge Kirsten Schulze, idet hendes mor, Agnes Zierau, angav dette som hendes oprindelige efternavn som siden skulle være blevet ændret til Madsen. Det er dog ikke underbygget af nogen skriftlige kilder (13/2-2008) Boede til sidst på Kirkegårdsvej (Kirsten Schulze)